Moja przygoda z wodomierzem cz.1

Rozpoczęła się ona w marcu 1992 roku, kiedy Fabryka Wodomierzy i Zegarów „METRON” w Toruniu ogłosiła przetarg na obróbkę korpusu wodomierza JS 1,5.W grudniu 1992 roku przywiozłem do kontroli przyjęć „Metronu” pierwszą partię obrobionych korpusów. Konstrukcje i wykonanie obrabiarek do obróbki korpusów we własnej firmie zajęło mi 8 miesięcy. Było to o tyle łatwiejsze, gdyż posiadam odpowiednią wiedzę (jestem absolwentem ART Olsztyn wydziału mechanicznego, o kierunku konstrukcje maszyn i urządzeń) oraz dość rozbudowaną narzędziownię. Podejmując się obróbki korpusów, aby osiągnąć sukces finansowy musiałem tak zaprojektować technologię ich obróbki i obrabiarki, aby koszt obróbki był znacznie niższy niż w „Metronie”.

W okresie od stycznia 1993 roku do grudnia 1995 roku wykonałem około 800 tysięcy sztuk korpusów, z czego tylko jedna sztuka była wadliwa. Od marca 1996 roku do dzisiaj jestem kooperantem PoWoGazu Poznań w zakresie obróbki korpusów do wodomierzy od 0,6 m3/h do 2,5 m3/h. Wykonałem ich do tej pory około 600 tysięcy sztuk i wszystkie były bez zastrzeżeń. Dostarczam także do PoWoGazu łączniki do wodomierza i inne elementy mosiężne. Rozpoczęcie obróbki korpusów dla „Metronu” było również początkiem myślenia o całym wodomierzu. Wyznaję zasadę, że jeśli się robi koła do wozu to trzeba myśleć o produkcji całego wozu, bo może  przyjść taki czas, kiedy nie będzie dla kogo robić samych kół.

Wodomierz FILA jest naszą oryginalną konstrukcją, będącą kompilacją rozwiązań stosowanych w innych wodomierzach i naszych nowatorskich rozwiązań, w części opatentowanych. Gdy byliśmy gotowi do podjęcia produkcji wodomierzy typu JS 1,5 i JS 2,5 okazało się, że rynek potrzebuje wodomierzy o  nominale 1 m3/h. Ta potrzeba rynku zaskoczyła mnie, gdyż światowe firmy wodomierzowe w przedziale wodomierzy domowych nie przewidują przyrządów o przepływie nominalnym 1 m3/h i niższym.

Wodomierze o przepływie 0,6 m3/h i  1 m3/h są przeznaczone  do ciepłomierzy. Wodomierz o przepływie nominalnym 1m3/h ma dopuszczalny strumień 2 m3/h, być może zbyt mały przy obecnie stosowanej armaturze, charakteryzującej się szybkim otwieraniem i zamykaniem (niebezpieczeństwo zerwania sprzęgła magnetycznego). Istnieje również inny pogląd, który przyjmuje, że właśnie wodomierz o przepływie nominalnym 1 m3/h jest tym wodomierzem, który najbardziej nadaje się do mieszkań, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym.

Podjęliśmy się zadania, może na początku wyglądającego na szaleństwo, ale jak się okazało realnego, gdyż zakończonego sukcesem. Polegało ono na takiej konstrukcji wodomierza, która godziłaby oba poglądy bez rozstrzygania, który jest słuszny. Nasz wodomierz „jedynka plus” ma taką charakterystykę pracy, że obejmuje pole pracy wodomierza o  przepływie nominalnym 1 m3/h i pole pracy wodomierza o  przepływie nominalnym 1,5 m3/h, czyli spełnia normę w zakresie przepływu od 20 l/h do 3000 l/h. Przy wykonywaniu tysięcy badań konstruowanego wodomierza pomocne okazało się stanowisko do legalizacji przez nas skonstruowane i wykonane.

Jesteśmy drugą po poznańskim PoWoGazie firmą w Polsce, która dokonuje legalizacji wodomierzy z ruchomym startem i stopem. Jedno badanie 15-tu wodomierzy  na stanowisku tradycyjnym ze zbiornikiem trwa 45 minut, u nas trwa 5 minut 20 sekund. Nasz wodomierz FILA o przepływie nominalnym 1 m3/h może być krótkotrwale przeciążony nawet do 5 m3/h. W toku pracy nad wodomierzem skonstruowaliśmy i wykonaliśmy również stanowisko TEST 3 do badań trwałościowych wodomierzy w pełnym zakresie: I i II próba do wody zimnej oraz I, II i III próba dla wody ciepłej.

Uzyskaliśmy aprobatę techniczną  Głównego Urzędu Miar odnośnie stanowiska TEST 3, co jest równoznaczne z akredytacją tego urzędu. Obecnie usługowo dla potrzeb GUM na stanowisku TEST 3 badane są wodomierze i przetworniki przepływu firm zachodnich. W trakcie uruchamiania mamy stanowisko TEST 50, które ma większy zakres do 30 m3/h i 1300 C i większe możliwości badawcze i rejestracyjne. Ponieważ sam do nowych produktów podchodzę z nieufnością ale i z ciekawością, zdaję sobie sprawę, że czeka mnie długa i pełna znoju droga do osiągnięcia pozycji solidnego producenta wodomierzy.

Zespół badawczo-projektowy stanowią absolwenci Wydziału Elektroniki i Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Podobnie jak ja, traktują swoją pracę jako niepowtarzalną przygodę. Nasza firma od 4 lat jest również producentem mebli łazienkowych. Dochody ze sprzedaży mebli (przyrost roczny około 30%) pozwalają na spokojną pracę nad wodomierzem.

Jesteśmy firmą rodzinną, zarejestrowaną na moją żonę Alicję. Zatrudniamy około 120 pracowników. Po doświadczeniach z roku 1991 (polityka Balcerowicza) rozwijamy firmę tylko z własnych wypracowanych środków (około 20 pracowników zajmuje się pracami rozwojowymi). Ze względu na swój wiek (rocznik 1950) preferuję spokojny rozwój produkcji, gdyż pośpiech na pewno szkodzi jakości. Docelowo zamierzam produkować 30 tys. sztuk wodomierzy w miesiącu.

Dzisiaj nie mówi się o jakości, ona po prostu musi być taka, aby spełniała wszelkie standardy. Kolejnym tematem naszych zainteresowań jest ciepłomiernictwo.

Antoni Fila
Sztum, dn. 19.11.2001 rok.